מה כדאי לדעת על עבירות מס?

מה כדאי לדעת על עבירות מס?

אילן ירון, מרצה לכלכלה ובעלים של מידע כנסים התייחס לסוגיית העלמת המיסים: “אנשים מעלימים מיסים בכל רחבי העולם. ברוב המדינות, הכלכלה אינה מתמוטטת במהרה. ביוון, אחוז מעלימי המס היה גדול מאוד, לכן, היא גם נקלעה למשבר עצום. יחד עם זאת, אסור להתעלם מהמצב הקיים, היות והעלמת מס בקנה מידה גדול בהחלט עשויה להביא למשבר גדול מאוד.”

ישנם מספר סוגים של עבירות מס:

  • עבירת מס טכנית – עבירת מס אשר ביצע בעל העסק בשוגג ולא במכוון, כתוצאה מטעות אנוש וללא כוונה פלילית.
  • עבירות מס מהותיות – העלמת מס והשמטת הכנסות, ניהול לקוי של פנקסי החשבונות. במקרים אלו, הייתה כוונה תחילה בקיום העבירה.

העלמת מיסים

בעל עסק? כך תדע שאתה לא עובר על החוק

חוקי המיסים מסבירים באופן מפורט את כל החובות שבעל עסק או חברה צריך לשלם על פי חוק. החובות מחייבים הגשת דוחות כספיים, כמו גם תשלום מיסים באופן קבוע למדינה. במידה ואינכם בקיאים בחוק, תוכלו לפנות לכל רואה חשבון מורשה אשר מכיר היטב את חוקי מס הכנסה, ועליו לעדכן אתכם בכל תשלומי המיסים אשר תדרשו לשלם.

בהתאם לפקודת מס הכנסה, ניתן לבצע ניכוי הוצאות המותרות. לפעמים, אנשים נוטים לנכות הוצאות אשר אינן מותרות על פי חוק, מכיוון שכך, לבצע עבירת מס. אילן ירון מציין כי “ניתן להבחין בדמיון רב בין העלמת מס ואי תשלום מס על עבודה. במקרה השני של אי תשלום המס, אנשים אינם משלמים מיסים מכיוון שאינם מצליחים לייצר הכנסה. בשני המקרים הנראים לעיל, נדרשים בעלי עסקים לשלם מיסים.”

למה זכאים משלמי המיסים והאזרחים בישראל?

דמי אבטלה, קצבאות ילדים, הבטחת הכנסה, שירותי ביטחון כלליים הניתנים על ידי כוחות המשטרה וצבא הגנה לישראל, זכות הבחירה וההצבעה. במצב אופטימלי, כל אזרחי ישראל ישלמו מיסים ויורידו מנטל המס הכולל אשר נדרש מכל אדם עובד במדינה. בפועל, אזרחי ישראל נדרשים לשלם מס גבוה יותר מכיוון שנטל תשלום המס מתחלק בין פחות אנשים.

קראו את הכתבה המלאה של אילן ירון בנושא

 

כתוב/כתבי תגובה