עלות שימור לקוח מול עלות גיוס לקוח

עלותו של גיוס לקוח חדש עולה, סטטיסטית, פי חמישה מעלות של שימור לקוח קיים. פער גדול לכל הדעות, ובמקרים רבים עלול פער זה להוות גורם מכריע בירידת רווחי הארגון.

הכתוב מאת מנכ”ל מידע בע”מ, אילן ירון

כמובן שבתחילת דרכו הארגון יהיה מוכרח להשקיע את המשאבים הנדרשים לגיוס לקוחותיו הראשונים, אבל מהרגע שבו לקוח פוטנציאלי עבר להיות לקוח משלם, זוהי חובתו של כל ארגון להשקיע את המשאבים הנדרשים לשימורו של הלקוח, אם לא רוצים להפסיד עלויות. הדרך להפוך לקוח חד פעמי ללקוח קבוע היא על ידי בנייה של מערכת יחסים. זו תוביל ליצירה של מחויבות כלפי הארגון. מחויבות מובילה לנאמנות ולרכישות חוזרות.

שימור לקוחות מול גיוס לקוחות
שימור לקוחות מול גיוס לקוחות

דרכים ליצירת מערכות יחסים

בפני הארגון עומדים כלים רבים ליצירה ותחזוקה של מערכת יחסים עם הלקוחות שלו. בכל מקרה, ככל שלארגון יהיה יותר מידע אודות לקוחותיו, כך קיום מערכת היחסים יהיה פשוט ויעיל יותר. אחת הדרכים לשמר מערכת יחסים, תוך איסוף מידע וניצול מרבי שלו היא על ידי הקמה ותפעול של מועדון לקוחות. מועדון לקוחות הוא אחד מהכלים השימושיים ביותר במשק, ובשנים האחרונות, יותר ויותר ארגונים מבינים שזה הפתרון היעיל ביותר עבורם. בעיקר ארגונים אשר מעניקים פתרונות ללקוחות קצה, בשונה מארגוני B2B.

מועדון לקוחות

הלקוח נרשם למועדון הלקוחות ביוזמתו והחברות בו מעניקה ללקוח בדרך כלל הנחות, מתנות, עדכונים על מבצעים ועוד מגוון עשיר של הטבות שונות. במהלך הרישום ניתן לאסוף מידע רב על הלקוח כבר בשלב הראשון, כאשר נוכחותו במאגר, ותגובותיו לפרסומים השונים מאפשרת למקד את הפרופיל שנבנה סביבו לאורך הזמן. הנפקת כרטיס חבר מועדון תאפשר לאסוף נתונים לאורך הפעילות כולה, וכך גם להרחיבה. מועדון הלקוחות היא הדרך של הארגון לאסוף את המידע הנדרש לו אודות לקוחותיו ולייצר קשר על בסיס הזרמה מתמדת של הטבות שונות.

קיומה של מערכת דיוור אלקטרוני תתמוך בפעילותו של מועדון הלקוחות, כך גם הפקה של כינוסים ותערוכות רלוונטיים. כמובן ששדרוג תדיר של המוצרים והשירות, הרחבת פעילות ומכירה של מערכות שמחייבות תפעול גם הן שיטות נפוצות ביצירת מחויבות אצל לקוח.

הכותב הנו אילן ירון, מנכ”ל מידע בע”מ. חברת מידע בע”מ היא חברה למחקר צרכני העוסקת בטיוב נתונים, בכריית מידע ובניהול מועדוני לקוחות. 

 

עוד כתבות של אילן ירון בתקשורת:

אילן ירון: העלמת מס עלולה למוטט כלכלה של מדינה?

אילן ירון: העלמת מס והפסיכולוגיה שעומדת מאחוריה

כתוב/כתבי תגובה